KONUŞMACI


Emin KANSU

Emin KANSU

Prof.Dr. EMİN KANSU
Dr. Kansu, 1970 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nden “İhsan Doğramacı Üstün  Başarı Ödülü” ile mezun olmuştur. 1971-72 yılları arasında New Jersey Medical College’da Dahiliye Internliği,  1972-80 yılları arasında Thomas Jefferson Üniversitesi’nde  İç Hastalıkları uzmanlığı, Hematoloji ve İmmünoloji yandal uzmanlıkları ile klinik ve araştırma eğitimlerini tamamlayarak 1980 yılında Hacettepe Tıp Fakültesine dönmüştür. Aynı yıl Doçent ve 1988 yılında Profesör olan Dr. Kansu, H.Ü. Kanser Enstitüsü’nün kuruluşundan itibaren görev almıştır ve  Temel Onkoloji ABD Başkanlığı, Kanser Enstitüsü Müdürlüğü ve Kök Hücre Bilimleri Anabilim Dalı başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Dr.Kansu, Hacettepe Üniversitesi’nden 2014 yılında yaş haddinden emekli olmuştur.
Dr.Kansu,  TÜBA Şeref Üyesidir ve kendisinin TÜBİTAK Teşvik ve Bilim Ödülleri, Eczacıbaşı Bilim Ödülü,  Sedat Simavi-Sağlık Bilimleri Ödülü ile Hacettepe Üniversitesi  Bilim Üstün Başarı Ödülleri bulunmaktadır. 2014 – 2018 Yılları arasında Enternasyonel Hematoloji Derneği (ISH) Başkanlığı görevinde bulunmuştur.
Dr.Kansu, Philadelphia’da Thomas Jefferson Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji  Bölümünde “Adjunct Professor” kadrosunda görev yapmaktadır. Dr.Kansu’nun kök hücreler, hematopoez biyolojisi, eritropoetin, hematolojik malignansiler, kök hücre nakli, graft versus host hastalığı, araştırma ve bilim etiği konularında 200’ün üzerinde yayını mevcuttur.